Návštěva Podvýboru pro technologické trendy a bezpečnost v Itálii

9. 10. 2016 19:33:16
Nové bezpačnostní hrozby požadují nové schopnosti a nové prostředky ozbrojených a bezpečnostních sil. Návštěva potvrdila možnosti italských firem a institucí čelit těmto novým bezpečnostním hrozbám.

Ve dnech 3. až 7.10.2016 proběhla návštěva Podvýboru pro technologické trendy a bezpečnost (STCTTS) PS NATO v Itálii. V pondělí 3.10. jsme navštívili leteckou základnu CAFBA (Cameri Air Force Base Airport) a výrobní závod FACO (Final Assembly and Check Out), která na základě licenční smlouvy mezi firmou Leonardo s americkou firmou Lockhead Martin, kompletuje moderní letouny F-35. A to nejen pro italskou armádu, ale i pro další kontraktory. V Itálii se kromě konečné montáže vyrábí centroplán s křídly. Velmi moderní technologie, včetně robotů a on-line kontroly.

Neméně zajímavou byla i návštěva firmy Leonardo Aircraft ( Leonardo- Finmeccanica Aircraft Division) ve Varese, zaměřenou na výrobu letounů (Eurofighter Typhoon, C-27J Spartan, ATR 42 MP a ATR 72 AWM, M-346 Master, M-345 HET) po UAS/UAV letouny (SKY-X, SKY-Y, NEURON, P.1 HH).

V úterý delegace STCTTS navštívila ECJRC (European Commission John Research Centre) v Ispra. Toto vědecko výzkumné centrum se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost, technologický monitoring a trendy ve vědě a výzkumu, jadernou bezpečnost, námořní bezpečnost a řízení provozu, krizové řízení a předvídání rizik, monitoring, modelování a bezpečnostní měření v rámci EU.

Odpoledne jsme navštívili výrobce vrtulníků Leonardo-Finmeccanica Helicopters Division, dříve známý jako výrobce Agusta Westland. Zde jsme viděli výrobu vrtulníků Super LYNX 300, NH 90 a celou řadu vrtulníků řady AW (101, 109, 129,139,149,159 a licenční výrobu vrtulníku Chinook ICH-47F pro italskou armádu. Zajímavý je vývoj kombinovaného letounu TILTROTOR AW 609 (dokončení v roce 2019), vývoj hybridního vrtulníku ELIBRI či bezpilotních prostředků HERO a SW-4.

Středa 5.10. byla zaměřena k návštěvě CDC (Cyber Defence Centre) v Chiavari známé jako Scuola Telecomunicazioni delle Forze Armate. Tato vojenská škola je zaměřená na vzdělávání, výuku, školení a výcvik v oblasti kybernetické bezpečnosti, a to ve spolupráci se soukromým sektorem, vysokými školami, armádou a policií. Škola má 800 studentů v základní výuce a 150 studentů ve vyšším vzdělávacím procesu. Den jsem zakončili přesunem do oblasti La Spezia, kde probíhal další program.

Ve čtvrtek 6.10. jsme navštívili firmu Fincantieri, kde jsme si prohlédli konečnou podobu ponorky SMG Romei typu U212A. Ta je vyráběna na základě smlouvy mezi Itálii a Německem přímo v přístavu La Spezia. INSRT (Integrated Naval Shipyard Riva Trioso) se zaměřuje nejen na nejmodernější ponorky, ale zejména na výrobu vojenských lodí, a to do 70 zemí světa. Byla nám představena nově dokončovaná fregata F 595 Luigi Rizzo, na které jsme podnikli tří hodinovou platbu k ověření systémů. FREMM program, který se týká výroby těchto moderních fregat, je vyvíjen a vyráběn opět ve spolupráci Itálie a Německa.

Odpoledne jsme navštívili CMRE (NATO Centre for Maritime Research and Experimentation v La Spezii. Toto centrum je zaměřeno na průzkum a nové trendy v oblasti námořní dopravy a zajištění bezpečnosti plavby. Vlastní průzkumné lodě ALLIANCE a LEONARDO, roboty Bluefin, Remus, Ocean Explorer, Teledyne apod.

Poslední den jsme navštívili továrnu OTO Melara, která je součástí koncernu Leonardo, konkrétně divize DSD na výrobu zbraní, děl, tanků, transportérů a LOV. Opět jsme byli seznámeni s nejmodernějšími technologiemi v oblasti výzbroje italského námořnictva i pozemního vojska. Ttao firma vyrábí námořní zbraně od malých kalibrů (HITROLE, MARLIN od 20 do 40 mm), přes střední kalibry (Compact 76/62, STRALES 76/62) až po velký kalibr 127/64 LW VULCANO). Firma vyrábí torpéda například Black Shark Advanced, A 184 Mod.3) , lehká torpéda, anti-torpédové systémy, sonary a velkorážní munici. V rámci pozemních systémů vyrábí výrobky Iveco-Oto Melara, jako jsou tanky ARIETE, DARDO, transportéry CENTAURO, PUMA, VBM). Firma se zaměřuje i na speciální výrobu dopravních zařízení, včetně UMV (HORUS, TRP, SWAD).

Celá návštěva STCTTS byla zaměřena na nejmodernější trendy v oblasti výzkumu, vývoje a výroby vojenské techniky, kybernetické obrany a řízení bezpečnostních rizik. Ukazuje se, že jedině vzájemná spolupráce vede k inovacím a ke konkurenceschopnosti, což italské firmy dokazují v rámci spolupráce s americkými či evropskými firmami. Významný je i podíl reinvestování zisků společností do nových technologií a vývoje, činící kolem 12 až 16%. Velkou předností jsou nové technologické postupy výroby v rámci licenční politiky, robotizace a mezinárodní spolupráce na společných projektech a programech.

Autor: Antonín Seďa | neděle 9.10.2016 19:33 | karma článku: 10.02 | přečteno: 171x

Další články blogera

Antonín Seďa

Sociální demokraté hájí slušný a aktivní život našich seniorů

Řada seniorů na tom není nejlépe, zejména ti, kteří zůstali bez partnera. Proto je důležité, aby existovala politická strana, která bude hájit oprávněné zájmy našich seniorů. A tou stranou je sociální demokracie.

1.8.2017 v 17:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Antonín Seďa

Co říká Národní zpráva Social Watch 2017 Česká republika: Opět druhý svět

Národní zpráva Social Watch 2017 charakterizuje na ši zemi z pohledu srovnání z loňského roku. A zpráva není moc povzbudivá, a to přesto, že se podařilo mnohé zlepšit.

18.7.2017 v 14:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Antonín Seďa

Není řešení, jako řešení

Pronájmy městského majetku jsou zdrojem příjmů a zároveň by měly sloužit k údržbě a k opravám veřejného majetku. Pokud se pronájem projí, pak lze těžko udržet stav městského majetku v kondici.

11.7.2017 v 19:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Antonín Seďa

95. Rose-Rothův seminář Parlamentního shromáždění NATO ve spolupráci s ukrajinským parlame

Česká republika dlouhodobě podporuje reformní úsilí Ukrajiny na cestě k demokracii a euro-atlantické integraci.

11.7.2017 v 10:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Další články z rubriky Zlín

Dušan Póč

Demence některých (ne)řidičů je ve Vsetíně bezmezná

O tom, že si někteří takzvaní řidiči s dodržováním, byť jen těch elementárních norem daných dopravními předpisy hlavu nelámou, jsem tady i jinde psal již několikrát. Rovněž o tom, že se tak děje za (ne)pozornosti městské policie.

4.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 971 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Komunisté volí Nezávislé Rožnováky, a kdo volí Nezávislé Rožnováky, ten volí komunisty

Kdo by neznal dnes již starý vtip: „Táto, koho budeš volit?. Komunisty. To vím, ale z které strany?“

22.9.2018 v 22:02 | Karma článku: 13.25 | Přečteno: 572 | Diskuse

Dušan Póč

Kde se vzal, tu se vzal, před Čunkovýma očima se objevil varovně vztyčený prst

Nečekané POZOR dostihlo v těchto dnech nejen senátora a hejtmana Jiřího Čunka, ale rovněž část jeho spolustraníků a příznivců. Naoko neotřesitelnému postavení donedávna též vsetínského starosty se postavila zlínská krajská vláda.

28.6.2018 v 10:38 | Karma článku: 18.13 | Přečteno: 703 | Diskuse

Jaroslav Kašíkjaroslav

Kdo jinému jámu kopá....aneb...--Babiš gaunerem.

Před půl rokem by mně ani nenapadlo, že půjdu k volbám s volebním lístkem hnutí ANO. Jen okrajově jsem sledoval frontální útok na jeho předsedu, přemýšlel o presumci neviny a divil se čím dál víc. Včera mne kampaň dorazila.

1.10.2017 v 10:46 | Karma článku: 21.50 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Šárka Podhányiová

Na houby pane Hitchcock, na houby...

A je to konečně tu! Sezona zahájena. Najít nějaký ten hřib, to vždy potěší, vrátit se domů s prázdnou, to nepotěší, ale nenajít nic a to ani cestu domů, tak to je vysloveně jackpot. A co teprve když vám z toho přeskočí?

26.9.2017 v 8:13 | Karma článku: 8.49 | Přečteno: 278 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 957

Autor je členem ČSSD od listopadu 1989. Od roku 1994 je zastupitelem města Uherské Hradiště, kde žije se ženou a se dvěma syny. Od roku 2002 je poslancem Parlamentu ČR. Od roku 2013 předsedou Stálé delegace Parlamentu ČR do Parlamentního shromáždění NATO, předsedou a členem komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství,místopředsedou a členem Výboru pro obranu, místopředsedou Branné komise ČSSD a místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD. Další informace lze získat na www.antoninseda.cz.

Najdete na iDNES.cz