Česká republika potřebuje stabilní ekonomiku

14. 10. 2016 13:29:39
Pokusil jsem se nastínit problémy a možná řešení naší ekonomiky, zejména z pohledu její průmyslové výroby. Problémem je, že je třeba konat, protože pomyslný vlak nám ujíždí.

Je jistě pozitivní, že naše ekonomika roste docela vysokým tempem a naším podnikům se daří. Nicméně je nutno objektivně hodnotit i situaci na globálním trhu, bezpečnostní rizika i stav světového finančního a bankovního sektoru. A také situaci, že jako velmi silná proexportní země vyvážíme více polotovarů než hotových výrobků a že tím na každé euro tržeb musíme pracovat dvojnásobně déle než sousední Rakušané či Němci. A právě ti jsou našimi největšími importéry a výrazně ovlivňují charakter a strukturu české výroby.

Vláda společně s evropskými fondy a soukromým kapitálem „naleje“ 70 miliard korun na podporu konkurenceschopnosti a na rozvoj inovací. Ano, to je správná cesta, nicméně chci upozornit na dvě nebezpečí. Tím prvním je problém hodnocení projektů a jejich vlivu na budoucí zvýšení konkurenceschopnosti tak, aby peníze šly přednostně těm výrobcům, kteří prodávají hotové výrobky. Tím druhým problémem je nutnost zajistit „udržitelnost“ těchto projektů v čase a tak, aby výroba zůstávala v České republice.

Velkým možným problémem české ekonomiky je velké vlastnictví podniků zahraničním kapitálem, který odsává zisky (povětšinou na úkor svých zaměstnanců) do zahraničí či ke svým „matkám“, v případě bankovního sektoru. A tyto peníze pak schází na potřebnou inovaci a modernizaci. Tady jsou dvě cesty, které může vláda a odbory udělat. Zvyšovat minimální mzdu a v rámci kolektivního vyjednávání zvyšovat mzdy a platy. Připomenu, že rozdíl mezi českou a německou mzdou je vyšší, než rozdíl v produktivitě práce. A také dodatečně zdanit peníze, odcházející z republiky, včetně zvýšení zdanění spekulativního kapitálu. Tyto finance pak použít na inovace, výzkum a vývoj.

Vláda by měla začít také více podporovat diverzifikaci výroby a zejména ty výrobce, kteří prodávají výrobky a služby koncovým zákazníkům. Prostě bojovat s tím, že naše země je z části montovnou pro vyspělé západní země. Je třeba si uvědomit i velkou závislost naší ekonomiky na výrobě a exportu dopravních strojů, zejména osobních aut. Proto je třeba diverzifikovat, podpořit nové výroby a nové produkty a také ty podniky, které „vyvážejí“ celé investiční celky. Protože ten, kdo prodává svůj výrobek, pak dosahuje vyšší přidané hodnoty pomocí nabízeného balíčku doplňkových služeb koncovému zákazníkovi. Záruční či pozáruční servis, dodávky náhradních dílů, školení, pravidelná údržba, generální opravy atd. zvyšují obrat firem, zlepšují konkurenceschopnost a podporují znalostní ekonomiku.

V naší zemi je podíl přidané hodnoty vyrobené z domácích výrobních faktorů čtvrtý nejnižší v Evropské unii a zároveň jeden z nejnižších v žebříčku OECD. A co je horší je skutečnost, že nejnižšího podílu domácí přidané hodnoty dosahujeme v odvětvích, na kterých česká ekonomika stojí. A to ve výrobě dopravních prostředků a IT s elektronikou. A naší velkou slabinou je nízký podíl služeb na vývozu průmyslového zboží. Nehledě na silnou ekonomickou provázanost s některými trhy, u kterých lze v budoucnu předpokládat problémy.

Dalším problémem je dlouhodobá intervence ČNB vůči Euru. Cílem měl být boj proti deflaci, ale i podpora exportu. Nicméně nikde jsem nečetl nějakou odbornou analýzu, která by hodnotila nejen pozitiva, ale zejména negativa na životní úroveň našich občanů a také na konkurenceschopnost českých výrobců a výrobků. Nehledě na problém nastavení „umělého“ kurzu české koruny vůči Euru , který má s tržní ekonomikou pramálo společného. Z tohoto pohledu by měla vláda tlačit na centrální banku k opuštění této drahé intervence, která nahrává i mezinárodním spekulantům.

Ano, česká ekonomika potřebuje dlouhodobě stabilní ekonomiku, která i v časech ekonomických cyklů či krizí, které přijdou, zajistí zaměstnanost a postupný růst životní úrovně našich občanů. Proto je důležité, že půjdou desítky miliard korun na vědu, výzkum a inovace. Ale zároveň by vláda měla podpořit podnikatele, kteří se chtějí prosadit svých výrobkem na trhu, chce podporovat větší nezávislost místních firem na zahraničních vlastnících, je nutná užší provázanost podniků s vysokými školami a výzkumnými centry, je třeba podporovat účast českých podnikatelů a institucí v mezinárodních projektech či v rámci akvizičních procesů zajišťovat co největší podíl českých firem na dodávkách výrobků.

Podpora vědy a výzkumu, start-up firem, malých a středních podniků či firem, které jsou schopny dodávat kompletní investiční celky, zvýšení počtu studentů s technickým vzděláním, mobilita práce, ale i elektronizace státní správy a zjednodušení byrokracie povedou k přátelskému podnikatelskému prostředí i tolik potřebné konkurenceschopnosti na světovém globálním trhu. A také, pokud z politických důvodů dojde k zavedení ekonomických sankcí, které ohrozí finanční stabilitu toho kterého podniku, pak by měl stát mít možnost, aby této firmě pomohl. Například pružným hledáním nových teritorií a zahraničních trhů.

Autor: Antonín Seďa | pátek 14.10.2016 13:29 | karma článku: 10.81 | přečteno: 196x

Další články blogera

Antonín Seďa

Sociální demokraté hájí slušný a aktivní život našich seniorů

Řada seniorů na tom není nejlépe, zejména ti, kteří zůstali bez partnera. Proto je důležité, aby existovala politická strana, která bude hájit oprávněné zájmy našich seniorů. A tou stranou je sociální demokracie.

1.8.2017 v 17:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Antonín Seďa

Co říká Národní zpráva Social Watch 2017 Česká republika: Opět druhý svět

Národní zpráva Social Watch 2017 charakterizuje na ši zemi z pohledu srovnání z loňského roku. A zpráva není moc povzbudivá, a to přesto, že se podařilo mnohé zlepšit.

18.7.2017 v 14:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Antonín Seďa

Není řešení, jako řešení

Pronájmy městského majetku jsou zdrojem příjmů a zároveň by měly sloužit k údržbě a k opravám veřejného majetku. Pokud se pronájem projí, pak lze těžko udržet stav městského majetku v kondici.

11.7.2017 v 19:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Antonín Seďa

95. Rose-Rothův seminář Parlamentního shromáždění NATO ve spolupráci s ukrajinským parlame

Česká republika dlouhodobě podporuje reformní úsilí Ukrajiny na cestě k demokracii a euro-atlantické integraci.

11.7.2017 v 10:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Další články z rubriky Zlín

Dušan Póč

Demence některých (ne)řidičů je ve Vsetíně bezmezná

O tom, že si někteří takzvaní řidiči s dodržováním, byť jen těch elementárních norem daných dopravními předpisy hlavu nelámou, jsem tady i jinde psal již několikrát. Rovněž o tom, že se tak děje za (ne)pozornosti městské policie.

4.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 971 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Komunisté volí Nezávislé Rožnováky, a kdo volí Nezávislé Rožnováky, ten volí komunisty

Kdo by neznal dnes již starý vtip: „Táto, koho budeš volit?. Komunisty. To vím, ale z které strany?“

22.9.2018 v 22:02 | Karma článku: 13.25 | Přečteno: 572 | Diskuse

Dušan Póč

Kde se vzal, tu se vzal, před Čunkovýma očima se objevil varovně vztyčený prst

Nečekané POZOR dostihlo v těchto dnech nejen senátora a hejtmana Jiřího Čunka, ale rovněž část jeho spolustraníků a příznivců. Naoko neotřesitelnému postavení donedávna též vsetínského starosty se postavila zlínská krajská vláda.

28.6.2018 v 10:38 | Karma článku: 18.13 | Přečteno: 703 | Diskuse

Jaroslav Kašíkjaroslav

Kdo jinému jámu kopá....aneb...--Babiš gaunerem.

Před půl rokem by mně ani nenapadlo, že půjdu k volbám s volebním lístkem hnutí ANO. Jen okrajově jsem sledoval frontální útok na jeho předsedu, přemýšlel o presumci neviny a divil se čím dál víc. Včera mne kampaň dorazila.

1.10.2017 v 10:46 | Karma článku: 21.50 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Šárka Podhányiová

Na houby pane Hitchcock, na houby...

A je to konečně tu! Sezona zahájena. Najít nějaký ten hřib, to vždy potěší, vrátit se domů s prázdnou, to nepotěší, ale nenajít nic a to ani cestu domů, tak to je vysloveně jackpot. A co teprve když vám z toho přeskočí?

26.9.2017 v 8:13 | Karma článku: 8.49 | Přečteno: 278 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 957

Autor je členem ČSSD od listopadu 1989. Od roku 1994 je zastupitelem města Uherské Hradiště, kde žije se ženou a se dvěma syny. Od roku 2002 je poslancem Parlamentu ČR. Od roku 2013 předsedou Stálé delegace Parlamentu ČR do Parlamentního shromáždění NATO, předsedou a členem komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství,místopředsedou a členem Výboru pro obranu, místopředsedou Branné komise ČSSD a místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD. Další informace lze získat na www.antoninseda.cz.

Najdete na iDNES.cz