62. zasedání Parlamentního shromáždění v Istanbulu

23. 11. 2016 17:29:35
Výroční zasedání PS NATO se konalo v Istanbulu a celé bylo provázeno událostmi po puči z 15. a 16.7.2016. Turecká strana představovala současnou situaci jako boj za demokracii a občanská práva.

Ve dnech 18. až 21.11.2016 se konalo 62. zasedání Parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance, které se konalo v Istanbulu. V sobotu zasedali politické skupiny, kde konzervativci nominovali nového prezidenta PS NATO pana Paula Alliho z Itálie. Pak proběhla jednání jednotlivých komisí a večer slavnostní večeře členů Stálého výboru PS NATO, které jsem se jako vedoucí delegace zúčastnil za Českou republiku.

V neděli zasedal Výbor pro vědu a technologii, jehož jsem členem. Po úvodním slově předsedkyně baroness Ramsay of Cartvale, byla přijata agenda z minulého zasedání z Tirany. I.Anthony, ředitel institutu mezinárodního výzkumu Evropského bezpečnostního programu, hovořil o kontrole konvenčních zbraní v Evropě a nastolil otázku, zda nastaly podmínky pro její zavedení. Zmínil aktivitu německého ministra zahraničních věcí, novou bezpečnostní situaci v Evropě, hovořil o korozi strategické stability i o hledání cest k řešení krizí a konfliktů. Zdůraznil nutnost definovat hrozby, které je nutno řešit nejen z pohledu samotných krizí, ale i prevence a ochrany civilistů v oblastech těchto bezpečnostních konfliktů.

Ministr pro vědu, průmysl a technologie turecké vlády F.Ozlu, představil turecký pohled na technologickou spolupráci proti bezpečnostním hrozbám, a to nejen v rámci Aliance, ale i v oblasti regionální či světové spolupráce. Nastínil nutnost boje proti hybridním konfliktům a boje proti terorismu. Zdůraznil, že Turecko je členem NATO od roku 1952. Kromě podílu tureckých firem na letounech A 400M a JSF (F-35) je na území Turecka i centrum of excellence k obraně proti terorismu a Turecko pracuje na svém protiraketovém systému obrany. Ministr zdůraznil, že technologie sama nemůže garantovat bezpečnost, ale bezpečnost bez podpory technologie není možná.

M.Martens, představila zprávu Podvýboru pro technologické trendy a bezpečnost Chemické, biologické, radiologické a jaderné zbraně, terorismus: růst Daesh a budoucí změny. P.Vittel prostřednictvím kolegy B.Vitorino , představil zprávu Budoucnost aliančního leteckého zpravodajství, pozorování a průzkumu a O.A.Bak seznámil s konečnou verzí speciální zprávy Iránský jaderný program:Jak se stavět k dohodě s Iránem? Mimo základní program vystoupil i prezident PS NATO M.R.Turner se svojí zprávou s názvem Odstrašením k obraně: NATO po summitu ve Varšavě.

V pondělí 21.11. proběhlo plenární zasedání s úvodním proslovem prezidenta PS NATO, vystoupil i prezident Turecké republiky R.T.Erdogan. Ten zdůraznil pozici Turecka v NATO, jeho boj za demokracii a proti terorismu v jakékoliv podobě. Připomněl události z 15. a 16.7.2016, boji proti FETA a Daesh. Zdůraznil nutnost přijímání řady konkrétních opatření proti teroristickým organizacím, včetně kurdské YPG. Základem je svrchovanost a celistvost Turecka, nelze legitimizovat terorismus. Turecko pomáhá Evropě při řešení uprchlické krize, stará se o tři miliony uprchlíků. Zdůraznil, že to je odpovědností celého mezinárodního společenství, protože je to součástí boje proti mezinárodnímu terorismu.

Generální tajemník Severoatlantické aliance J.Stoltenberg se zaměřil na výzvy a zadání NATO a poděkoval parlamentnímu shromáždění za podporu a spolupráci. Zdůraznil nutnost navyšování obranných výdajů v rámci zvyšování schopností jednotlivých členských zemí pro kolektivní obranu, která se stává odstrašující silou vůči Ruské federaci. Změřil se na současné bezpečnostní hrozby i změnu vojenské a politické doktríny RF. Zdůraznil, že silná Evropa se rovná silné NATO. Vítá také novou obrannou administrativu budoucí amerického prezidenta D.Trumpa, která povede k spravedlivějšímu rozdělení odpovědnosti za bezpečnost Aliance.

PS NATO si vyslechlo projev Ch.Muttonen, prezidentky OBSE, schválilo rozpočet na rok 2017, zvolilo nového prezidenta parlamentního shromáždění (P.Alli) a nové předsednictvo.Přijalo řadu rezolucí, týkající se Odezvy na terorismus doma, výdajů na obranu, podporu pozice odstrašení přijaté na summitu ve Varšavě, udržení mezinárodní podpory v Afghánistánu, rezoluci k porážce Daesh a k aliančnímu leteckému zpravodajství, pozorování a průzkumu. Další, tentokrát jarní zasedání PS NATO se bude konat koncem května v Tbilisi, hlavním městě Gruzie.

Autor: Antonín Seďa | středa 23.11.2016 17:29 | karma článku: 9.66 | přečteno: 313x

Další články blogera

Antonín Seďa

Sociální demokraté hájí slušný a aktivní život našich seniorů

Řada seniorů na tom není nejlépe, zejména ti, kteří zůstali bez partnera. Proto je důležité, aby existovala politická strana, která bude hájit oprávněné zájmy našich seniorů. A tou stranou je sociální demokracie.

1.8.2017 v 17:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Antonín Seďa

Co říká Národní zpráva Social Watch 2017 Česká republika: Opět druhý svět

Národní zpráva Social Watch 2017 charakterizuje na ši zemi z pohledu srovnání z loňského roku. A zpráva není moc povzbudivá, a to přesto, že se podařilo mnohé zlepšit.

18.7.2017 v 14:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Antonín Seďa

Není řešení, jako řešení

Pronájmy městského majetku jsou zdrojem příjmů a zároveň by měly sloužit k údržbě a k opravám veřejného majetku. Pokud se pronájem projí, pak lze těžko udržet stav městského majetku v kondici.

11.7.2017 v 19:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Antonín Seďa

95. Rose-Rothův seminář Parlamentního shromáždění NATO ve spolupráci s ukrajinským parlame

Česká republika dlouhodobě podporuje reformní úsilí Ukrajiny na cestě k demokracii a euro-atlantické integraci.

11.7.2017 v 10:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

David Wiltsch

Paradox Dita

Dita Charanzová - beranidlo hnutí ANO ve volbách do Evropského parlamentu. Co slovo - to perla, co vyjádření - to protimluv. Prostě jeden velký paradox.

22.5.2019 v 20:10 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 549 | Diskuse

Karel Trčálek

Václav Klaus ml. versus Martin Lang a jeho podřezávání prasat

Nemá smysl zapírat, že k napsání tohoto článku mě podnítil, v dobrém slova smyslu, jako vždy brilantní článek pana Nožičky, čímž mu touto cestou děkuji

22.5.2019 v 19:09 | Karma článku: 14.77 | Přečteno: 467 | Diskuse

Renata Pospiechová

Evropské volby

Tak nás čekají volby do Evropského parlamentu. Jako člověk zodpovědný a zajímající se o věci veřejné bych chtěla volit. Jenže koho - koho vybrat? Léta se netajím svým euroskepticismem a nebyla jsem nadšená ani vstupem ČR do EU.

22.5.2019 v 18:49 | Karma článku: 10.58 | Přečteno: 218 | Diskuse

Petr Burian

Lunapark v hlavě

Tak se dá popsat zmatek v hlavách těch, co píší rozhořčeně proti Milion chvilek pro demokracii. Jeden považuje protesty občanů za ohrožení demokracie, druhý si není jistý, jestli byl Babiš vůbec StBák a třetí rovnou lže od A do Z.

22.5.2019 v 15:55 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 312 | Diskuse

David Vlk

Vzteklý plivanec zapšklého seniora pana Čumpelíka.

Tak se nám na titulce rozohnil pan Čumpelík. Pan Čumpelík je senior, evidentně fanda a volič pana Babiše a strašně ho rozčilují projevy občanské svobody reprezentované poklidnými demonstracemi organizovanými Milionem chvilek.

22.5.2019 v 15:46 | Karma článku: 34.34 | Přečteno: 1542 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 957

Autor je členem ČSSD od listopadu 1989. Od roku 1994 je zastupitelem města Uherské Hradiště, kde žije se ženou a se dvěma syny. Od roku 2002 je poslancem Parlamentu ČR. Od roku 2013 předsedou Stálé delegace Parlamentu ČR do Parlamentního shromáždění NATO, předsedou a členem komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství,místopředsedou a členem Výboru pro obranu, místopředsedou Branné komise ČSSD a místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD. Další informace lze získat na www.antoninseda.cz.

Najdete na iDNES.cz