Malé ohlédnutí za rokem 2016

28. 12. 2016 11:09:00
Jako politik, rodič, ale hlavně jako občan České republiky, hodnotím uplynulý rok za těžký z pohledu bezpečnostních rozik a hrozeb. Nicméně z pohledu ekonomické, politické i bezpečnostní stability v zemi jej hodnotím jako úspěšný.

Přiznám se, že jako poslanec Parlamentu České republiky jsem hodně ovlivněn politickým životem v naší krásné zemi. A protože se dlouhodobě věnuji problémům související s bezpečností a obranou, považuji uplynulý rok 2016 za velmi složitý. Přesto si dovolím jedno osobní doznání, a to, že jsem se v květnu dočkal prvního vnuka Dominika, což bylo pro naši rodinu a mě samotného největší událost roku.

Politiku beru jako zaměstnání mnoha řemesel a pouze ten, kdo ji provádí může potvrdit, že spolupráce s lidmi je často velmi těžká a složitá. A to, že za „všechno špatné“ mohou poslanci, politici a politické strany, je jistým fenoménem české, moravské a slezské povahy. To ovšem neznamená, že to je pravda a že je třeba rozlišovat podíl odpovědnosti každého z nás, teď nemyslím pouze politiky, ale všechny občany České republiky.

Uplynulý rok byl ve znamení politické, ekonomické i bezpečnostní stability země. A to přes problémy s nelegální migrací v rámci Evropské unie a oprávněným strachem z teroristických útoků, které se přiblížily k našim hranicím. Přesto bezpečnost našich občanů je zajištěna a je chybou řady nezodpovědných politiků, kteří zneužívají oprávněné obavy spoluobčanů k laciným politickým bodům. Přitom je zřejmé a historická ponaučení ukazují, že rozdělování společnosti nepřispívá k řešení problémů země, ale vede k destabilizaci i ohrožení vlastní bezpečnosti. To, co je třeba, je jednota občanů a větší míra osobní i politické odpovědnosti.

Což si mimo jiné začínají uvědomovat občané ve Velké Británii po Brexitu, kdy dlouhodobě neřešené vnitrostátní problémy byly využity k odporu občanů vůči často byrokratické EU.

A když jsme u bezpečnostních otázek, pak nesmíme zapomenout na stále probíhající boje na východní Ukrajině či neutuchající boj mezinárodního společenství proti bojovníkům ISIL. Ano, je třeba se poučit z příčin těchto i jiných konfliktů, ale zároveň je potřebné nezaměňovat důsledky za příčiny a naopak. A to, co je důležité, je diplomaticky i vojensky usilovat o tolik potřebnou bezpečnostní stabilitu v těchto těžce zkoušených regionech. Tady bych chtěl poděkovat příslušníkům bezpečnostních sborů a ozbrojených sil za zajištění naší bezpečnosti.

Málokdy si totiž uvědomujeme,že svoboda a demokracie není automatická a je často vykoupená i lidskými oběťmi či vysokým nasazením personálních i finančních zdrojů.

V tomto roce bylo dosaženo slušného hospodářského růstu, očekává se vyrovnaný či přebytkový státní rozpočet a naše země se v rámci EU stala premiantem v nízkém počtu nezaměstnaných. Zvýšila se průměrná i minimální mzda, vláda může navyšovat penze nad rámec zákonem stanovených kriterií, zvyšuje se podpora rodin s dětmi i péče o zdravotně hendikepované. Prostě snahou je zvyšovat životní úroveň většiny občanů, rozšířit solidaritu ve společnosti, zajistit kvalitu a dostupnost veřejných služeb. Ano, řada problémů přetrvává a často jejich řešení je z pohledu občana zdlouhavé, ale pozitivní změny jsou patrné a budou pokračovat i v nadcházejícím roce 2017.

Z pohledu občanů , živnostníků i podnikatelů, je třeba zjednodušit legislativu či zajistit spravedlivé podmínky. V tomto roce bylo zavedeno kontrolní hlášení DPH či první etapa EET. Prostě opatření, která mají nastavit jednotná pravidla, mají omezit šedou ekonomiku i daňové úniky. Je třeba si uvědomit, že i v naší společnosti bylo mnoho „černých“ pasažérů, kteří sice využívali veřejných služeb a služeb státu, ale do „společné“ pokladny přispívali méně, než měli. Tím nastavili podmínky, které z pohledu zajištění konkurenceschopnosti nebyly správné a zároveň omezovali solidaritu uvnitř celé společnosti.

Ano, uplynulý rok 2016 přinesl mnoho změn na vnitrostátním i zahraničním aranžmá. Ne všechny změny jsou či mohou být pozitivní, nicméně je především na nás, jak se k nim postavíme či jak jim budeme společně čelit. Tak, jako má každá mince dvě strany, tak také řešení mohou být rozličná. Nicméně zkušenost i historie nás učí, že neexistují jednoduchá řešení či černo bílé vidění světa. Naše země je v současné době oázou stability v srdci Evropy a přejme si, aby jí zůstala i v roce příštím.A k ní můžeme přispět všichni svojí prací, svojí osobní odpovědností i svojí volbou. K tomu nám všem přeji rozumné uvažování, soudržnost, občanskou aktivitu a vzájemnou spolupráci v rodině, na obci i v celé naší společnosti.

Autor: Antonín Seďa | středa 28.12.2016 11:09 | karma článku: 6.92 | přečteno: 130x

Další články blogera

Antonín Seďa

Sociální demokraté hájí slušný a aktivní život našich seniorů

Řada seniorů na tom není nejlépe, zejména ti, kteří zůstali bez partnera. Proto je důležité, aby existovala politická strana, která bude hájit oprávněné zájmy našich seniorů. A tou stranou je sociální demokracie.

1.8.2017 v 17:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Antonín Seďa

Co říká Národní zpráva Social Watch 2017 Česká republika: Opět druhý svět

Národní zpráva Social Watch 2017 charakterizuje na ši zemi z pohledu srovnání z loňského roku. A zpráva není moc povzbudivá, a to přesto, že se podařilo mnohé zlepšit.

18.7.2017 v 14:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Antonín Seďa

Není řešení, jako řešení

Pronájmy městského majetku jsou zdrojem příjmů a zároveň by měly sloužit k údržbě a k opravám veřejného majetku. Pokud se pronájem projí, pak lze těžko udržet stav městského majetku v kondici.

11.7.2017 v 19:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Antonín Seďa

95. Rose-Rothův seminář Parlamentního shromáždění NATO ve spolupráci s ukrajinským parlame

Česká republika dlouhodobě podporuje reformní úsilí Ukrajiny na cestě k demokracii a euro-atlantické integraci.

11.7.2017 v 10:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

David Wiltsch

Paradox Dita

Dita Charanzová - beranidlo hnutí ANO ve volbách do Evropského parlamentu. Co slovo - to perla, co vyjádření - to protimluv. Prostě jeden velký paradox.

22.5.2019 v 20:10 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 553 | Diskuse

Karel Trčálek

Václav Klaus ml. versus Martin Lang a jeho podřezávání prasat

Nemá smysl zapírat, že k napsání tohoto článku mě podnítil, v dobrém slova smyslu, jako vždy brilantní článek pana Nožičky, čímž mu touto cestou děkuji

22.5.2019 v 19:09 | Karma článku: 14.77 | Přečteno: 470 | Diskuse

Renata Pospiechová

Evropské volby

Tak nás čekají volby do Evropského parlamentu. Jako člověk zodpovědný a zajímající se o věci veřejné bych chtěla volit. Jenže koho - koho vybrat? Léta se netajím svým euroskepticismem a nebyla jsem nadšená ani vstupem ČR do EU.

22.5.2019 v 18:49 | Karma článku: 10.58 | Přečteno: 220 | Diskuse

Petr Burian

Lunapark v hlavě

Tak se dá popsat zmatek v hlavách těch, co píší rozhořčeně proti Milion chvilek pro demokracii. Jeden považuje protesty občanů za ohrožení demokracie, druhý si není jistý, jestli byl Babiš vůbec StBák a třetí rovnou lže od A do Z.

22.5.2019 v 15:55 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 312 | Diskuse

David Vlk

Vzteklý plivanec zapšklého seniora pana Čumpelíka.

Tak se nám na titulce rozohnil pan Čumpelík. Pan Čumpelík je senior, evidentně fanda a volič pana Babiše a strašně ho rozčilují projevy občanské svobody reprezentované poklidnými demonstracemi organizovanými Milionem chvilek.

22.5.2019 v 15:46 | Karma článku: 34.44 | Přečteno: 1548 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 957

Autor je členem ČSSD od listopadu 1989. Od roku 1994 je zastupitelem města Uherské Hradiště, kde žije se ženou a se dvěma syny. Od roku 2002 je poslancem Parlamentu ČR. Od roku 2013 předsedou Stálé delegace Parlamentu ČR do Parlamentního shromáždění NATO, předsedou a členem komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství,místopředsedou a členem Výboru pro obranu, místopředsedou Branné komise ČSSD a místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD. Další informace lze získat na www.antoninseda.cz.

Najdete na iDNES.cz