95. Rose-Rothův seminář Parlamentního shromáždění NATO ve spolupráci s ukrajinským parlame

11. 07. 2017 10:52:30
Česká republika dlouhodobě podporuje reformní úsilí Ukrajiny na cestě k demokracii a euro-atlantické integraci.

Ve dnech 3.7. až 5.7.2017 jsem se účastnil 95. Rose - Rothova semináře PS NATO, který se zaměřil na bezpečnostní otázky Ukrajiny, Moldavské republiky a černomořského regionu.

Po registraci byl v pondělí zahájen seminář předsedkyní ukrajinské delegace do PS NATO Irenou Friz, která byla zároveň hostitelkou Verchovnej Rady Ukrajiny a hlavní organizátorkou semináře.Andrey Paruby, předseda Verchovnej Rady, zdůraznil klíčovou roli NATO v modernizaci a reformách ozbrojených sil Ukrajiny a připoměl dvacáté výročí charty o spolupráci mezi Ukrajinou a Severoatlantickou aliancí.

Prezident PS NATO Palo Alli, poděkoval organizátorům a Švýcarsku, které tradičně semináře podporuje. Podpořil úsilí za stabilitu a zajištění bezpečnosti. Uvedl, že kdyby nebylo ambicí a agrese Ruské federace, pak bychom tady nemuseli řešit problematiku Krymu a Donbasu. Velvyslanec Švýcarska Christoph Spáti uvedl, že nakonec dojde k dohodě o zajištění míru. Ale bude to trvat velmi dlouho. Je nutno respektovat dohody Minsk II a to oběma stranami sporu.

Bývalý zástupce generálního tajemníka NATO A. Vershbow zdůraznil historii vzájemné spolupráce mezi Aliancí a Ukrajinou, historické konsekvence okupace Krymu a vzájemné vztahy v regionu. Ivana Klympush - Tsyntsadze, ministryně Ukrajiny pro evropskou a euroatlantickou integraci připomněla důležitost semináře a kroky ukrajinské vlády k integraci.

Sekce první byla zaměřena na vztahy Ruska, NATO a regionu Černého moře. Nezávislý vojenský analytik Pavel Schauerův zdůraznil příčiny současné politiky a kroků RF. Politika Ruska je politikou zvedání problémů a jako součást obrany své země. James Sherr z Chatham House, zdůvodnil současné problémy mezi Ruskem a Západem. RF sází na vojensou sílu, ta však za silou NATO výrazně zaostává. Proto volí cestu zamrzlých konfliktů, které brzdí zajištění bezpečnosti v regionu a v jednotlivých zemích, zároveń brzdí evropskou a euroatlantickou integraci. Andrew Budd, předseda sekce obraných kapacit NATO, objasnil politiku Aliance v černomořském regionu, připomněl dvacet let spolupráce NATO - Ukrajina, připomněl bezpečnostní, ekonomickou i politickou situaci na Donbasu, kdy se řešení doposud nenašlo. Popsal důvody anexe Krymu a účasti ruské strany v bojích v Sýrii.

Odpoledna proběhla v ukrajinském parlamentu připomínka 20.výročí charty o spolupráci NATO - Ukrajina. vystoupili A.Paruby, předseda parlamentu, velvyslanec S.D.Ducaru, ministr zahraničních věcí P.Klimkin, předseda mise NATO Ukrajina z roku 1997 B.Tarasyuk a velvyslanec USA v témže roce R.Hunter a prezident PS NATO P.Alli. Svůj příspěvek přednesl V.Horbulin, ředitel Institutu národní bezpečnosti a předsedkyně delegace do PS NATO I.Friz.

V úterý 4.7. proběhla sekce s názvem Humanitární a vojenská situace na Donbasu, jejímž moderátorem byla Hanna Hopko, předsedkyně Výboru pro zahraniční věci Verchovnej Rady. Vystoupil první náměstek ministra obrany Ivan Rusnak, který uvedl, že počet padlých ukrajinských vojáků je 2700 a zraněných vojáků dosáhl počtu 9900, 2,3 milionu obyvatel muselo opustit své domovy, popsal současné hybridní války vedené RF a současnou situaci na východní Ukrajině.

Iryna Gerashchenko, místopředsedkyně parlamentu, se vrátila k dodržování Minských dohod a k misi OBSE. Ernst Reichel, velvyslanec Německa na Ukrajině, uvedl pozice Ukrajina a RF k Minským dohodám. Uvedl odhodlání k plnění, ale zároveň uvedl zdržovací taktiku ze strany Ruska.

Třetí sekce se zabývala politickou a humanitární situací na Krymu. Vystoupil Refat Chubarov, prezident Mejlis, což je shromáždění Krymských Tatarů. Oleksandra Matviychuk, předsedkyně Centra pro svobodu civilistů, posala nedodržování lidských práv a diskriminaci původních obyvatel Krymu. Andreas Umland, z kyjevského institutu pro Euro-Atlantickou spolupráci.

Čtvrtá sekce, zaměřená na ukrajinské reformy a vnitřní změny, se zaměřila na legislativní a ekonomické změny. Mimo jiné vystoupil Ivan Miklos, poradce předsedy vlády, bývalý ministr financí Slovenské republiky, Hughes Mingarelli, velvyslanec a předseda ukrajinské delegace při EU, Ihor Hryniv, z parlamentního výboru pro informace a komunikaci, Valerii Pekar, bývalý člen Národní rady pro reformy a Balazs Jarabik, z projektu Camegie Endowment for International Peace.

Pátá sekce s názvem Ukrajina, NATO a výstavba integrity byla zaměřena na politku Ukrajiny, vztah společnosti, politiků, vlády a parlamentu. Vystoupili Alexander Vinnikov, reprezentant Ukrajiny při NATO, Joelle Vachter, představitelka mise EUAM, Iryna Suslova, členka ukrajinského parlamentu a Raynell Andreychuk, předsedkyně výboru PS NATO.

Ve středu 5.7. byla zahájena sekce šestá, zaměřená na podporu růstu v černomořském regionu. Dominika Krois, koordinátorka mise OBSE, představila politické, ekonomické a ekologické změny, Igor Burakovsky , předseda Institutu pro ekonomický výzkum a politiku, se zaměřil na dopravní infrastrukturu a investice a Julian Popov z institutu BPIE, se zabýval problematikou energetiky a jejích zdrojů a nezávislostí dodávek plynu.

Poslední sekce s názvem Politická a ekonomická situace v Moldavské republice se zaměřila na tuto zemi a vliv RF na ni. Ruslan Piontkivsky, z pobočky Světové banky, popsal současnou ekonomickou situaci se zaměřením na makroekonomiku a reformy v oblasti bankovního a finačního sektoru. Cristina Gherasimov, z akademie Roberta Bosche, se zaměřila na reforma ve státní správě a na současnou poltiickou situaci v Moldávii. Seminář zakončil prezident PS NATO P.Alli a vedoucí ukrajinské delegace do PS NATO I.Friz. odpoledne proběhla exkurze do muzea Mamaeva Sloboda.

Autor: Antonín Seďa | úterý 11.7.2017 10:52 | karma článku: 0.00 | přečteno: 4x

Další články blogera

Antonín Seďa

Sociální demokraté hájí slušný a aktivní život našich seniorů

Řada seniorů na tom není nejlépe, zejména ti, kteří zůstali bez partnera. Proto je důležité, aby existovala politická strana, která bude hájit oprávněné zájmy našich seniorů. A tou stranou je sociální demokracie.

1.8.2017 v 17:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Antonín Seďa

Co říká Národní zpráva Social Watch 2017 Česká republika: Opět druhý svět

Národní zpráva Social Watch 2017 charakterizuje na ši zemi z pohledu srovnání z loňského roku. A zpráva není moc povzbudivá, a to přesto, že se podařilo mnohé zlepšit.

18.7.2017 v 14:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Antonín Seďa

Není řešení, jako řešení

Pronájmy městského majetku jsou zdrojem příjmů a zároveň by měly sloužit k údržbě a k opravám veřejného majetku. Pokud se pronájem projí, pak lze těžko udržet stav městského majetku v kondici.

11.7.2017 v 19:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Další články z rubriky Zlín

Dušan Póč

Demence některých (ne)řidičů je ve Vsetíně bezmezná

O tom, že si někteří takzvaní řidiči s dodržováním, byť jen těch elementárních norem daných dopravními předpisy hlavu nelámou, jsem tady i jinde psal již několikrát. Rovněž o tom, že se tak děje za (ne)pozornosti městské policie.

4.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 967 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Komunisté volí Nezávislé Rožnováky, a kdo volí Nezávislé Rožnováky, ten volí komunisty

Kdo by neznal dnes již starý vtip: „Táto, koho budeš volit?. Komunisty. To vím, ale z které strany?“

22.9.2018 v 22:02 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 564 | Diskuse

Dušan Póč

Kde se vzal, tu se vzal, před Čunkovýma očima se objevil varovně vztyčený prst

Nečekané POZOR dostihlo v těchto dnech nejen senátora a hejtmana Jiřího Čunka, ale rovněž část jeho spolustraníků a příznivců. Naoko neotřesitelnému postavení donedávna též vsetínského starosty se postavila zlínská krajská vláda.

28.6.2018 v 10:38 | Karma článku: 18.13 | Přečteno: 703 | Diskuse

Jaroslav Kašíkjaroslav

Kdo jinému jámu kopá....aneb...--Babiš gaunerem.

Před půl rokem by mně ani nenapadlo, že půjdu k volbám s volebním lístkem hnutí ANO. Jen okrajově jsem sledoval frontální útok na jeho předsedu, přemýšlel o presumci neviny a divil se čím dál víc. Včera mne kampaň dorazila.

1.10.2017 v 10:46 | Karma článku: 21.31 | Přečteno: 1217 | Diskuse

Šárka Podhányiová

Na houby pane Hitchcock, na houby...

A je to konečně tu! Sezona zahájena. Najít nějaký ten hřib, to vždy potěší, vrátit se domů s prázdnou, to nepotěší, ale nenajít nic a to ani cestu domů, tak to je vysloveně jackpot. A co teprve když vám z toho přeskočí?

26.9.2017 v 8:13 | Karma článku: 8.49 | Přečteno: 275 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 957

Autor je členem ČSSD od listopadu 1989. Od roku 1994 je zastupitelem města Uherské Hradiště, kde žije se ženou a se dvěma syny. Od roku 2002 je poslancem Parlamentu ČR. Od roku 2013 předsedou Stálé delegace Parlamentu ČR do Parlamentního shromáždění NATO, předsedou a členem komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství,místopředsedou a členem Výboru pro obranu, místopředsedou Branné komise ČSSD a místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD. Další informace lze získat na www.antoninseda.cz.

Najdete na iDNES.cz