Pár postřehů ke Dni vzniku samostatného československého státu

24. 10. 2019 8:30:05
Den vzniku samostatného československého státu by neměl být pouze dnes volny, ale měl by být dnem, kdy si připomeneme novodobou historii naší krásné země.

Vznik samostatné republiky v roce 1918 reagoval nejen na výsledek první světové války a poválečného uspořádání Evropy, ale zejména byl výsledkem sebeurčení národů, žijících na území tehdejší Československé republiky. Mimochodem velký státní znak z první republiky se stal jedním z nejhezčích na světě. Zároveň první republika stála na základech průmyslové velmoci tehdejšího Rakouska Uherska. A po vzniku samostatného státu se tato pozice posílila.

Z pohledu demokracie a svobody si však nedělejme iluze o tom, jakým způsobem tehdy fungovala politická elita, jak tehdy byly zajištěny práva zaměstnanců či zdravotní a sociální systém v zemi, ve které vzkvétal raný kapitalismus. Přesto tehdejší vedení země v čele s prvním prezidentem T.G. Masarykem nastavilo základy demokratické společnosti. Základy, které se staly tradicí pro rozvoj demokratické společnosti v České republice.

Události z roku 1938 odhalily ve vší nahotě tehdejší imperialistickou politiku nejvlivnějších zemí světa i jistou míru naivity menších a mladších evropských zemí. Nejen Polsko a Československo se tak staly obětí mocenské politiky nacistického Německa a jeho spojenců.

Poválečné volby ukázaly křehkost naší demokracie a nejednotnost demokratické politické reprezentace. Ta přispěla v roce 1948 k nástupu komunistů, kteří se za pomocí okupace vojsk tehdejší Varšavské smlouvy v roce 1968, udrželi u moci 41 let. A naši občané ve většině vyměnili občanské svobody a demokratické principy za sociální jistoty či plnou zaměstnanost.

V rámci spolupráce v Radě vzájemné hospodářské pomoci si naše země udržela kredit průmyslové země s tím, že náš export byl limitován konkurenceschopností našich výrobků. Západní zahraniční zboží se stalo doménou Tuzexů a rozličných spekulantů. Fronty na nedostatkové zboží byly na denním pořádku, přesto základní potraviny nescházely.

Listopad 1989 přinesl nový nádech svobody a demokracie, nicméně naše vyrovnání se s minulostí se odsunulo prakticky do nekonečna a vlastní společenská a ekonomická transformace se děla bez zkušeností naší nové politické reprezentace. Převládla rychlost změny s upozaděním spravedlnosti, práva a morálky. Takto prosazovaná politika zasela v naší společnosti semínka nedůvěry, deziluze a skepse z demokracie. K tomu se přidává všudypřítomná závist, hledání vnějšího nepřítele a svádění chyb jeden na druhého. Nově nabitá svoboda také napomohla v procesu sebeurčení národů, vedla k rozdělení naší země a ke vzniku dnes již dvou samostatných států. Zároveň se obě země staly členy Evropské unie a Severoatlantické aliance, mezinárodních organizací nejvyspělejších zemí světa. Dnes sice existuje u mnoha občanů často oprávněný kritický pohled na tyto instituce, nicméně členství ČR přineslo záruku bezpečnosti a spolupráce, a také značný rozvoj naší země.

Je třeba si uvědomit, že vzájemná nedůvěra brzdí rozvoj České republiky, rozdělená společnost není sto reagovat na současné hrozby světa a její nesoudržnost zvyšuje politické i sociální napětí. Naše historická zkušenost zároveň ukazuje, že boj za svobodu a demokracii je stále nekončícím soubojem o podobu naší země. Brzy si budeme připomínat 30. výročí sametové revoluce a počátku budování svobodné a demokratické společnosti. Proto je třeba si připomínat nejen úspěchy, kterých bylo dosaženo, ale je třeba mít i historickou paměť. Vždyť podle posledního průzkumu veřejného mínění se téměř třetina občanů domnívá, že se před listopadem 1989 žilo lépe. A i tyto názory by měli demokratičtí politici brát v úvahu.

Při oslavách vniku našeho státu bychom neměli zapomínat na lidskou sounáležitost, solidaritu a zejména vzájemnou úctu, která mezi lidmi schází.

Autor: Antonín Seďa | čtvrtek 24.10.2019 8:30 | karma článku: 0.00 | přečteno: 2x

Další články blogera

Antonín Seďa

Evropská armáda je slepou cestou k zajištění obrany České republiky

Po vstupu naší země do Evropské unie se stále vede laická i odborná debata nad tím, jak provázat bezpečnostní strategii ČR s naším členstvím v NATO a v EU. Je nutno si uvědomit, že zajištění obranyschopnosti naší země je drahé.

14.11.2019 v 9:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Antonín Seďa

Stav dnešní společnosti a potřeba levicové politiky

Levice nejen v České republice poněkud tápá, protože stále tahá za kratší konec politického provazu. Přitom řada problémů a jejich řešení může oslovit širokou veřejnost.Chce to pouze větší odvahu,méně populismu a více levicovosti.

6.11.2019 v 8:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Antonín Seďa

Cena Bezpečnostní rady státu

Cením si toho, že jsem obdržel Cenu Bezpečnostní rady státu za významný přínos v oblasti bezpečnostní politiky České republiky v hlavní kategorii ročníku 2019. Zvláště proto, že se s panem premiérem moc nemusíme. A on to ví.

1.11.2019 v 14:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vracovský

Kdo za Miloše Zemana?

Řízeček sjednotitel to bohužel nebude.Vypadá zcela nevině, ale když jsem se poctivě zamyslel, ten kousek mastné lahody by nás jen víc a víc rozhádal...

15.11.2019 v 13:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Gabrielu Koukalovou jsem poslední dobou nemusel, ale takový hnus proti ní je mi odporný!

Gabriela je bezesporu kontroverzní osobností, samozřejmě narážím hlavně na její knihu, kde prala hodně „špinavé prádlo“, co se však dnes objevilo na její adresu, to je skutečný hnus...

15.11.2019 v 13:04 | Karma článku: 10.34 | Přečteno: 102 | Diskuse

Miroslav Nigrin

Hluboce se omlouvám, že se nedostavím na Letnou,,,

Budu v té době hrabat listí, to je vážně efektivnější. A ten milión lidí, co nemá co na práci a těší se na setkání, že pozdravuju. Já vím – Babiš ... hmmm jo a taky Zeman ... jojo no a Benešová. Ano znám je.

15.11.2019 v 11:55 | Karma článku: 31.90 | Přečteno: 855 | Diskuse

Vladimíra Bošková

V. Havel a T. G. Masaryk: co jsme měli a mohli dělat

Někteří blogeři kritizovali jedince, kteří přispěli k pádu komunismu u nás, ale nebyli dostatečně připraveni na porevoluční období.

15.11.2019 v 11:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 77 | Diskuse

Karel Ábelovský

Vlna antisemitismu zmítá Evropou, ... jaký však div?

A jaké jsou skutečné příčiny? Zamýšlel jsem se už včera po přečtení článku na iDnes, je-li či není to vlastně překvapením. Je a není, totiž jak se to vezme. Otřesný doklad toho, kam současná společnost dospěla. A to i ta naše!

15.11.2019 v 11:45 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 354 | Diskuse
Počet článků 413 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 936

Autor je členem ČSSD od listopadu 1989. Od roku 1994 byl zastupitelem města Uherské Hradiště. Od roku 2002 do roku 2017 byl poslancem Parlamentu ČR. Další informace lze získat na www.antoninseda.cz.

Najdete na iDNES.cz